• კოოპერატიული მოდელი უნდა იძლეოდეს თანამშრომლობისთვის მაქსიმალურ შესაძლებლობას. ეს თანამშრომლობა გულისხმობს აქტიურ კომუნიკაციას სკოლებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს და კოოპერატივებს შორის. თვითმიზანი არის „ინტერინსტიტუციონალური“ კულტურის განვითარება.
• ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
გიორგი ლომოური – შთაბეჭდილებების მენეჯმენტი სკოლაში !?
უფლებამოსილება სკოლის ცხოვრების ძირითადი მახასიათებელია, რადგან იგი უზრუნველყოფს საფუძველს ადმინისტრატორთა, მასწავლებელთა და მოსწავლეთა ლეგიტიმური კონტროლისათვის. როდესაც ადმინისტრატორები, მასწავლებლები და მოსწავლეები შედიან სკოლაში, ისინი იზიარებენ ფორმალური უფლებამოსილებების მოდელს.  თანახმა არიან, გარკვეულ საზღვრებში, შეასრულონ დირექტივები, რომელთაც ოფიციალური პირები გამოსცემენ სკოლისთვის. მოკლედ, სკოლის წევრები შედიან საკონტრაქტო შეთანხმებაში, რომლის თანახმადაც, ისინი იღებენ განკარგულებების დამორჩილების ვალდებულებას.
ფორმალური უფლებამოსილება სკოლაში ქმნის ისეთ გარემოს, რომელსაც ხშირად ვუწოდებთ ხოლმე “ინდიფერენტულ ზონას”, ანუ ქვემდგომები იღებენ ბრძანებებს ყოველგვარი დაეჭვების გარეშე. თუმცა ეს საერთოდ არ არის კავშირში პერსონალის ეფექტიან მუშაობასთან. ის მხოლოდ ხელს უწყობს დირექტივებისა და დისციპლინისადმის დამორჩილებას. აი სწორედ აქ დგება სკოლის დირექტორის გამოწვევა, რომ შექმნას ისეთი გარემო და შეიმუშაოს ისეთი მეთოდები, რომელიც გასცდება ამ ფორმალურ უფლებამოსილებების ვიწრო ფარგლებს და  უფრო გააფართოვებს თავის  გავლენას.
როგორ შეუძლიათ სკოლის ადმინისტრატორებს გააფართოვონ თავიანთი უფლებამოსილებები ? მაგალითად, ავტორიტარული ადმინისტრატორები, მუქარით, ბრძანებლობით ცდილობენ კონტროლის გაზრდას, თუმცა მათი ხანგრძლივი გამოყენება ანგრევს მათ ავტორიტეტს. ავტორიტარული ადმინისტრატორები ხშირ შემთხვევაში პროფესიონალებისგან იოლად ვერ იღებენ ლოიალურობას და მხარდაჭერას. ამას უწოდებენ ე.წ. ბიუროკრატიულ დილემას.
სკოლაში ინდივიდებს ყოველთვის რჩებათ დაუკმაყოფილებელი პირადი ინტერესები და საჭიროებები. ამის გამო ისინი ერთვებიან მცდელობაში, დაიკმაყოფილონ საკუთარი ვიწრო მოთხოვნილებები და ამ პროცესში, ისინი ქმნიან კოალიციებს სხვებთან, რომელთაც მსგავსი მისწარაფებები აქვთ. ეს დაინტერესებული ჯგუფები სხვადასხვა და მრავალფეროვანია ხოლმე, წარმოადგენენ გენდერის და ეთნიკურ ჯგუფებს, განსხვავებებია ასევე ღირებულებებში, წარმოდგენებში, ცოდნაში და აღქმებში. შესაბამისად თითოეული ჯგუფი იწყებს უპირატესობის მოპოვებას რესურსების მოსაპოვებლად.
ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, იქმნება ისეთი ფონი, თითქოს სკოლის პოლიტიკის დაგემვაზე უფლებამოსლების მოპოვებას ცდილობს სხვადასხვა ჯგუფები. სკოლაში ყველა წევრს შეუძლია ორგანიზაციის პოლიტიკაში ჩართვა. ფაქტიურად, ორგანიზაციის ყველა წევრი, მიუხედავად რანგისა და თანამდებობისა ამა თუ იმ სახით მონაწილეობს პოლიტიკურ თამაშში. მაგალითად, “მოწონების” მცდელობა არის ტაქტიკა, რომელიც გამოიყენება სხვა ადამიანის კეთილგანწყობის მოსაპოვებლად. ინფორმაციის მენეჯმენტი არის ტაქტიკა, რომელსაც იყენებენ ის ინდივიდები, რომელთაც სურთ სხვების კონტროლი, ან საკუთარი სტატუსის შექმნა. მნიშვნელოვანი ინფორმაციის ფლობამ/გამჟღავნებამ, შეიძლება ხელი შეუწყოს დირექტორის/მასწავლებლის პირად სარგებელს. ინფორმაციული მენეჯმენტის უმნიშვნელოვანესი ელემენტია გადამწყვეტი მნიშვნელობის მქონე ინფორმაციის მოპოვება და მისი ოსტატურად გამოყენება. სხვებს ინფორმაცია ისე უნდა მიაწოდოთ, რომ გაიზარდოს მათი თქვენზე დამოკიდებულება, ხოლო თქვენ ისეთი ადამიანის რეპუტაცია შეგექმნათ, რომელმაც “ნამდვილად იცის” რა ხდება. მასწავლებლებს, რომელთაც აქვთ ქსელები, ჩვეულებრივ არიან სკოლის პოლიტიკური ცხოვრების ძირითადი აქტორები. შთაბეჭდილებების მენეჯმენტი არის მარტივი ტაქტიკა, რომელსაც დროდადრო თითქმის ყველა იყენებს იმისათვის, რომ შექმნას სასურველი იმიჯი. მთავარია ისეთი იმიჯის შექმნა, რომ სხვებმა დაგინახონ როგორც მცოდნე, კომპეტენტური, გონიერი და სოციალურად გამოცდილი.
კურიკულუმის ცვლილება ხშირად წარმატებულია იქიდან გამომდინარე, თუ მასწავლებელთა რომელი კოალიცია უჭერს მხარს, ან რომელი უპირისპირდება. გავლენის მოხდენის თვალსაზრისით, ცალკე მყოფი ინდივიდები გაცილებით ნაკლებად წარმატებულნი არიან, ვიდრე ჯგუფები ! შთაბეჭდილების მენეჯმენტის კიდევ ერთი ტაქტიკა არის  “ექსპერტიზა”. ექსპერტიზაზე დაფუძნებულ თამაშს თამაშობენ ის პროფესიონალები, რომლებმაც უკვე განივითარეს ორგანიზაციისთვის საჭირო უნარები და ცოდნა. ისინი აგრესიულად იბრძვიან ძალაუფლებისთვის, თავიანთი ცოდნის მაქსიმალური გამოყენებით – ხაზს უსვამენ საკუთარი ნიჭის უნიკალურობასა და მნიშვნელობას.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ უფლებამოსილების მოპოვება ნიშნავს, პერსონალის, კოლეგების ლეგიტიმურ კონტროლს. შესაბამისად არსებობს კიდევ ერთი ტაქტიკა, რომელსაც მასწავლებლები ხშირად იყენებენ ამ მოთხოვნილების დასაკმაყოფილებლად. ეს არის კოალიციის შექმნა. ინდივიდები ერთიანდებიან საერთო მიზნების მისაღწევად, უპირისპირდებიან შემოთავაზებულ პოლიტიკას, ცვლილებას, ან პირიქით ახდენენ სხვადასხვა იდეების გენერირებას. აღნიშნული ტაქტიკის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ელემენტია, “განტევების ვაცის” ძიება. ეს პროცესი გულისხმობს სხვებზე იერიშის მიტანას, რამის დაბრალებას. ნაკლოვანობების სხვაზე გადაბრალება გავრცელებულია ყველა ორგანიზაციაში, ამ შემთხვევაში სკოლები გამონაკლისს არ წარმოადგენენ.  ” განტევების ვაცის” მონახვამ  შეიძლება საშუალება მისცეს პოლიტიკურად გამჭრიახ ინდივიდებს, თავიდან აირიდონ ყურადღება და თავი დაიძვრინონ რთული სიტუაციებიდან.
თუმცა არსებობს ერთი უკიდურესობა. როდესაც ადამიანის მიერ ძალაუფლების გამოყენება ფერხდება ან იბლოკება, როდესაც ადამიანები ძალაუფლების გარეშე რჩებიან ფართო ასპარეზზე, ისინი, ჩვეულებრივ, ძალაუფლების  საკუთარი მოთხოვნილებების კონცენტრაციას ახდენენ მათზე, ვისზეც ვრცელდება მათი თუნდაც უმცირესი უფლებამოსილება, ეს ასეა. მასწავლებელმა, რომელიც გაღიზიანებული არის მძიმე ბიუროკრატიული კონტროლითა და ავტორიტარული დირექტორით, შეიძლება გადაანაცვლოს  კონტროლი დაღმავალი მიმართულებით მოსწავლეებზე.
P.S.
ძალაუფლების კრიტიკული პერსპექტივა მიიჩნევს, რომ ძალაუფლება განსაზღვრავს რეალობას იმის ფორმულირებით, თუ რა ითვლება რაციონალურობად რა ცოდნად. რეალობის ინტერპრეტირება ძალაუფლების მქონეთა მიერ ისე ხდება, როგორც ეს მათთვის არის სასარგებლო. ვერ ავიცილებთ იმ ფაქტს, რომ ძალაუფლება არის როგორც რაციონალური, ისე ირაციონალური და რომ ძაუფლება და პოლიტიკა ხელს უშლის რაციონალურობას.
გიორგი ლომოური – ინდივიდები სკოლაში – “მაღალი მიღწევის ადამიანები” ?!
სკოლის სტრუქტურის ანალიზისას, დირექტორები ზოგჯერ, ინდივიდების საზიანოდ, სტრუქტურაზე არიან ორიენტირებულები. თუმცა ადამიანების საჭიროებების დაკმაყოფილებაც არანაკლებ მნიშვნელოვანია. მასწავლებლებს, მოსწავლეებს და სხვა მომსახურე პერსონალს აქვთ თავისი უნიკალური მოთხოვნილებები, მათი გაუთვალისწინებლობა იწვევს სამუშაო პროცესის არაეფექტიანობას.
ადამიანებს სხვადასხვა პიროვნული მოთხოვნილებები აქვთ, რაც მათი ქცევის ფორმირებას ახდენს. ადამიანთა უმეტესობა ცდილობს საკუთარი როლის პერსონალიზებას სკოლაში, ანუ მიუსადაგებენ საკუთარი ქცევის ტიპს მოსალოდნელ როლებს, ახორციელებენ ქცევას, რომელიც შეესაბამება  მათ საკუთარ მოთხოვნილებებს, ნუ ჩვეულებრივ ასე უნდა ხდებოდეს.
ჰუმანიტარული ფსიქოლოგიის წარმომადგენელი, აბრაამ მასლოუ გვთავაზობს ადამიანური მოთხოვნილებების იერარქიულ მოდელს; იერარქიის პირველ დონეზე ფიზიოლოგიური მოთხოვნილებებია, რომელიც შედგება ისეთი ფუნდამენტური ფუნქციებისგან, როგორიცაა შიმშილი და წყურვილი, შემდეგ მოდის უსაფრთხოების და დაცვის მოთხოვნილება. მესამე დონეზე სოციალური მოთხოვნილებები განიხილება, სიყვარულის, თანაზიარობის და სოციალური ურთიერთობების ფაქტორები. მეოთხე დონეზე მნიშვნელობას იძენს უკვე პატივისცემის მოთხოვნილება, სხვა ადამიანების მხრიდან პატივისცემის არსებობის სურვილი, ასევე კომპეტენტურობა, სტატუსი და აღიარება. და ბოლოს იერარქიის მეხუთე საფეხურზე მასლოუ გვიმტკიცებს, რომ დაუკმაყოფილებლობა და შფოთვა ვითარდება მაშინ, როცა ადამიანები არ აკეთებენ იმას, რაც მათ სურთ, ანუ განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ადამიანის შესაძლებლობების თვითრეალიზაციას.  მაღალი დონის მოთხოვნილებები აქტიურდება მას შემდეგ, რაც დაბალი დონის მოთხოვნილებები დაკმაყოფილებულია. ყოველთვის ასე არ არის რა თქმა უნდა, მაგრამ  მასლოუს იერარქია გარკვეულ სტრუქტურას გვთავაზობს ამ კუთხით.
სკოლაში უფრო მაღალი მოთხოვნილებების წარმოშობა შეზღუდულია, ვინაიდან უფრო დაბალი დონის მოთხოვნილებები არასდროს არის სრულად დაკმაყოფილებული. მაგალითად სკოლებში მასწავლებლების ფიზიოლოგიური მოთხოვნილებები საკმაოდ კარგად არის დაკმაყოფილებული, მაგრამ ზოგიერთ მოსწავლეს შეიძლება არ ჰქონდეს ეს გრძნობა,  მაგ: ბულინგი ჩვეულებრივი ცხოვრების წესად იქცა მოსწავლეებისთვის სკოლაში, ძნელია კონცენტრირებული იყო სწავლაზე როცა რამის გეშინია, რადგან ჯერ ცდილობ ეს მოთხოვნილება დაიკმაყოფილო.
მასწავლებლების მოტივაციის ამაღლებაზე განსაკუთრებით მოქმედებს თვითრეალიზების ფაქტორის  დაკმაყოფილება. თუმცა ეს მოთხოვნილება ხშირად ჩვენს სკოლებში ყველაზე ნაკლებად არის დაკმაყოფილებული. კარგი არის როცა სკოლა უზრუნველყოფს ამ უმაღლესი დონის მოთხოვნილების შესრულებას, რადგან  მოსწავლე, მასწავლებელი და ადმინისტრატორი, რომელიც  აღწევს თვითაქტუალიზაციას, არის საუკეთესო შემსრულებელი.
თუმცა ასე მარტივადაც არაა საქმე, მაგალითად თუ მასწავლებელს არ მივცემ ნებას, რომ სკოლის ქსეროასლების აპარატზე გააკეთოს ასლები, ეს სავარაუდოდ გამოიწვევს მის უკმაყოფილებას, მაგრამ თუ ნებას მივცემ ასლები გადაიღოს, სავარაუდოდ ეს მაინც არ შეუწყობს ხელს რომ სამუშაოთი ძალიან კმაყოფილი იყოს. ანუ რა გამოვიდა, რომ სამუშაოს კმაყოფილება არ უკავშირდება მხოლოდ მოთხოვნილებების დაკმაყოფილებას, ის ასევე უნდა დავუკავშიროთ ავტონომის და სამუშაოს გამოწვევებს.
რა ხდება დღეს ? მასწავლებლებს არ აძლევენ ავტონომიას და ეს იწვევს იმას, რომ მასწავლებლებს აღარ აქვთ რთული/პრობლემური/მრავალფეროვანი ამოცანების შესრულების ან გადაწყვეტის პირადი პასუხისმგებლობის აღების ძლიერი სურვილი ! არ აქვთ სურვილი დასახონ ზომიერად რთული მიზნები, ისინი აღარ არიან  “მაღალი მიღწევის” ადამიანები, რაც რა თქმა უნდა მათი ბრალი არ არის.  ითვლიან რისკებს და არჩევენ ისეთ სიცუაციებს, რომ გამოწვევები ოდნავ და არა მეტისმეტად რთული იყოს. მაგალითად, მაღალი რისკის შემცველად თვლიან, ახალი სასწავლო ინსტრუმენტის შემოღებას, ან სასწავლო სახელმძღვანელოს შედგენას, დაბალი რისკის შემცველად თვლიან  ექსკურსიების მოწყობას თბილისის გარდენიაში .. და ა.შ. შესაბამისად ვიღებთ იმას, რომ მასწავლებლებს აღარ აქვთ სურვილი საკუთარი შესრულებული სამუშაოს შესახებ მიიღონ კვალიფიციური უკუკავშირი, არ აქვთ სურვილი იცოდნენ რამდენად კარგად იმოქმედეს.
ზემოთ რაც ვისაუბრე ყველაფერი დავუკავშირე იმას, რომ მასწავლებლებს არ აძლევენ ავტონომიას, ეს მართალია, მაგრამ ისიც მნიშვნელოვანია  მასწავლებლებს თუ აქვთ ავტონომიის მოთხოვნილება ? ავტონომიის სურვილი არის  გვქონდეს არჩევანის საშუალება იმაში, რასაც ვაკეთებთ და როგორც ვაკეთებთ. ანუ მე მინდა, რომ ჩემს ქცევაზე პასუხისმგებელი მე ვიყო. მიზეზების უმეტესობა, რომელზეც ინდივიდები ახდენენ თავიანთი წარმატებისა და წარუმატებლობის ატრიბუციას, ეხება ძირითადად გარე ფაქტორებს, რადგან თუ შიდა/პიროვნულ ფაქტორებს დაუკავშირებენ წარმატებას ან წარუმატებლობას, მაშინ წარმატება კი წარმოშობს სიამაყის გრძნობას, მაგრამ აი წარუმატებლობა კი საშინლად აკნინებს საკუთარ თავში დარწმუნებულობას. ჩვენ დამნაშავედ ვგრძნობთ თავს, როცა პირადი წარუმატებლობის მიზეზები იმ ფაქტორებს უკავშირდება, რომელიც ჩვენს კონტროლს ექვემდებარება.
ერთ-ერთი ყველაზე ძლიერი ატრიბუცია, რაც გავლენას ახდენს მასწავლებლის მოტივაციაზე ასევე არის შეხედულებები უნარის შესახებ. თუ ამას უფრო დეტალურად განვიხილავთ, მივხვდებით რატომ ისახავენ ადამიანები შეუსაბამო და არამოტივირებულ მიზნებს, რატომ ჩაიქნევს ხოლმე ზოგიერთი მასწავლებელი ხელს და რატომ იღებენ მოსწავლეები მიუღწევად სტრატეგიებს ? მიზეზი არის უნარების არასწორი შეფასება. ხშირად მასწავლებლებს სჯერათ ინტელექტის სტაბილურობის, არადა ინტელექტი ყველაზე არამდგრადი მატერიაა. ამის გამო ისახავენ ისეთ მიზნებს, რაშიც ძლიერნი არიან, და არ იყენებენ დიდ მცდელობას რამე ახალი გააკეთონ ან მოითხოვონ, არ უნდათ რომ არ იყვნენ წარუმატებლები, რადგან ბეჯითად შრომა და წარუმატებლობა მათთვის დაბალ უნარიანობას ნიშნავს.
ავტონომიის გარდა მნიშვნელოვან ფაქტორს წარმოადგენს სამართლიანობის თეორია. ყველა ვიცნობთ მასწავლებლებს, რომლებიც  თავიანთი სამუშაოს მინიმუმს ძლივს ასრულებენ. ისინი ხშირად აგვიანებენ, ცოტა ტესტებს ატარებენ, არასოდეს არიან მოხალისეები, სწრაფად მიდიან სასკოლო დღის დასრულებისას, თავიდან იცილებენ ყველანაირ შეხვედრებს და ა.შ. წარმოიდგინეთ ახალგაზრდა მასწავლებლის მდგომარეობა, რომელიც ყველანაირად ცდილობს მოსწავლეთა დახმარებას სკოლის შემდეგ, ბეჯითად ემზადება თითოეული გაკვეთილისთვის, მონაწილეობას იღებს კლასგარეშე აქტივობაში  და ბოლოს აღმოაჩენს, რომ სიმულაციების მოყვარული მისი კოლეგა ორჯერ მეტ ანაზღაურებას იღებს და უფრო მეტად არის დაფასებული. ასეთი უსამართლობა სამუშაო ადგილზე არის უთანასწორობა. რაც იძლევა კიდევ ერთ პერსპექტივას უმოტივაციობისთვის.
ამით ვხედავთ, თუ რა მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს მოტივაციაზე საჭიროებები, შეხედულებები და მიზნები. მოტივაცია, ძირითადად, განისაზღვრება როგორც შიდა მდგომარეობა, რომელიც ახდენს ქცევის სტიმულირებას, წარმართავს და ინარჩუნებს მას. მოტივაცია, რომელიც გამომდინარეობს სამუშაოსადმი ინტერესიდან, არის შინაგანი, მაშინ როცა გარე მოტივაცია ეფუძნება ჯილდოებსა და დასჯას. მიუხედავად იმისა, რომ ორივეს შეუძლია მოტივირება, შინაგანი მოტივაცია უფრო ეფექტიანია.
გიორგი ლომოური – ვინ არის სკოლის ბენეფიციარი ?
სკოლა არის ღია სისტემა.ეს ნიშნავს იმას, რომ სკოლა არა მხოლოდ გარემოს გავლენის ქვეშ არის, არამედ მჭიდროდაა მასზე დამოკიდებული. საწარმოო რესურსებს (ადამიანი, მასალა, ინფორმაცია, ფინანსები) იღებს გარემოსგან, ახდენს მათ ტრანსფორმაციას, რომლის მიზანია ხელი შეუწყოს ადამიანების ჩართვას ხანგრძლივი და უწყვეტი განათლების პროცესში.
სკოლას აქვს ერთი საინტერესო უარყოფითი თვისება, მისი საშუალებები შეზღუდულია მიიღოს და გადაამუშაოს გარედან მიღებული ინფორმაცია სრულფასოვნად, სწორედ ამიტომ საკითხების გადაწყვეტა ხდება მინიმალური და არა მაქსიმალური ეფექტიანობით. თუმცა უნდა ვაღიაროთ, რომ მინიმალური ეფექტიანობა მხოლოდ ამის ბრალი არ არის, არამედ უარყოფით როლს თამაშობს ასევე შემდეგი ფაქტორი : სკოლას შეუძლია განსაზღვრული წესების დაცვით მინიმუმამდე დაიყვანოს მოთხოვნა განსაკუთრებულად ნიჭიერ ადამიანებზე და მთელი სამუშაო პროცესი დააფუძნოს “საშუალო კომპეტენციის” მქონე ადამიანებზე.
როგორც მივხვდით კრიტიკა ეხება ბიუროკრატიულ სტრუქტურას. ხშირად ამბობენ, რომ სკოლები ფემინისტური ორგანიზაციებია, ძნელია ამას დაეთანხმო, თუმცა თავის მხრივ ფემინისტებიც  აკრიტიკებენ ბიუროკრატიას : “პროფესიონალ ქალებს თანამედროვე ორგანიზაციებში არა აქვთ იგივე პრივილეგიები და კომპენსაციები რაც მამაკაცებს”. რატომ არ მოგვწონს ბიუროკრატიული მმართველობა განათლების სისტემაში ? –  თუ ვაღიარებთ, რომ საქართველო ბოლო წლების განმავლობაში აღმოჩნდა კომპიუტერული რევოლუციების, საინფორმაციო ტექნოლოგიების, საინფორმაციო ტრაფიკის, გაზრდილი ურთიერთდამოკიდებულებების და საინფორმაციო სიახლეების წინაშე, მაშინ მივხვდებით, რომ საკითხების/პრობლემების გადაწყვეტაში გვჭირდება მეტი ინფორმაცია, მეტი დეცენტრალიზებული სტრუქტურა, მეტი ღიაობა, მეტი დოზით მონაწილეობა და თანამშრომლობა, მეტი  პერსონალური პასუხისმგებლობა !
ამ ყველაფრის განხორციელებაში კი ხელს გვიშლის ბიუროკრატიული მმართველობის რამოდენიმე ფაქტორი –  პირველი : ცენტალიზებული უფლებამოსილება გახდა დისფუნქციური, რადგან რაც უფრო დიდია მაღალი თანამდებობის პირების წინაშე არსებული ტექნოლოგიური, ეკონომიკური და სოციალური ცვლილებები, მით უფრო რთული ხდება მათთვის გარკვეულობის, რწმენის შენარჩუნება, რაც ასევე იწვევს დაქვემდებარებული პირების იმედგაცრუებას.
მეორე : ასეთი სტრუქტურა ახდენს ადამიანების დე-პერსონიფიცირებას და ავტონომიის შეზღუდვას.
მესამე : გადაწყვეტილების მიღებაში მონაწილეობას არ იღებენ სხვადასხვა დონეზე მომუშავე ადამიანები. მათ ევალებათ მხოლოდ წესების მკაცრად შესრულება. შედეგად იმას ვიღებთ, რომ  ამ  ადამიანებს ეკარგებათ პასუხისმგებლობის შეგრძნება გადაწყვეტილების განხორციელების დროს მიღებული უარყოფითი შედეგების გამო. ბოლოს კი ხდება ის, რომ პასუხს ამ “რობოტებს” სთხოვენ, სამსახურიდან ათავისუფლებენ და სხვა “რობოტებს” იღებენ, პასუხი ხომ უნდა აგოს ვიღაცამ.
მეოთხე : უნდა გადაიხადო ფასი ! ყველა სკოლას, სხვადასხვა საგანმანათლებლო ორგანიზაციას თავისი განსაკუთრებული ფასი აქვს ! სამუშაოს მუდმივობას აქვს თავისი ფარული ფასი, რომელიც უნდა გადაიხადო, თუ გინდა  სამსახურის შენარჩუნება. ეს ფასი – ორგანიზაციის ქცევის კოდექსის ზედმიწევნით დაცვაა – ბევრმა ადამიანმა უკვე გადაიხადა ეს ფასი წარმატების საფეხურზე ასვლისთვის. ეს მოთხოვნებია : არ უნდა შექმნა კომფლიქტური სიტუაციები, უნდა გეცვას შესაბამისად, არ უნდა გამოამჟღავნო განსხვავებული აზრი და ა.შ. საკითხი ნათელია, ორგანიზაცია დაგიცავს, მაგრამ არამც და არამც არ უნდა გამოამჟღავნო საკუთარი ინდივიდუალურობა.
ყურადღება მინდა გავამახვილო ბიუროკრატიული სისტემის (საქართველოში) ერთ-ერთ ყველაზე პათოლოგიურ თვისებაზე – ეს არის გადამეტებული მორჩილება ! გადამეტებულად დამორჩილებულები კი არიან სკოლის დირექტორები და მასწავლებლები ………. დისციპლინაზე ფოკუსირებულ სკოლის დირექტორებს და მასწავლებლებს ავიწყდებათ, რომ წესრიგი არის მხოლოდ საშუალება წარმატებულად მუშაობისთვის, მაგრამ სამწუხაროდ წესრიგი თავად ხდება მიზანი და არა საშუალება მთავარი მიზნის მიღწევის გზაზე. სკოლის დირექტორებს, მასწავლებლებს, სხვადასხვა რესუსრცენტრის ხელმძღვანელებს, სხვადასხვა ორგანიზაციების დირექტორებს, რომლებსაც სურთ წინსვლა და პროფესიული დაწინაურება, უფრო მეტ ყურადღებას კანონისა და წესების ფორმალურ შინაარსზე ამახვილებენ, რათა ერთგულებასა და ლოიალურობაში დაარწმუნონ  სხვადასხვა ” ტემპერამენტის მქონე მინისტრები “.
უნდა შევთანხმდეთ იმაზე, რომ სკოლას თუ უნდა გააგრძელოს  ეფექტიანი ფუნქციონირება, უნდა იძლეოდეს გარკვეულ სარგებელს მის გარეთ არსებული საზოგადოებისთვის – დღეს ასე არ ხდება ! სკოლას არ აქვს სწორი რეაგირება საზოგადოების მოთხოვნებზე, რადგან დღეს სკოლისთვის საზოგადოება და მოსწავლეები არ არიან სკოლის მიერ გაწეული მომსახურების პირველადი ბენეფიციარები, ეს როლი შეითავსა სხვადასხვა პოლიტიკურმა სუბიექტებმა მათ შორის ეკლესიამ !
დომინანტი გარე კოალიციები, რომლებიც გავლენას ახდენს  “სკოლაზე”, შედგება ერთი გავლენიანი, განსაკუთრებით ძლიერი სუბიექტისგან, ან რამდენიმე გავლენიანი სუბიექტისგან, რომლებიც  ერთდროულად მოქმედებენ. დღეს ეს გარე კოალიციები იმდენად ძლიერია, რომ იგი დომინირებას ახდენს არა მხოლოდ ლოკალურად, ერთეული ორგანიზაციების ფუნქციონირებაზე, არამედ მთლიანად  განათლების პოლიტიკის შინაარს განსაზღვრავს.
მიუხედავად არსებული არასახარბიელო რეალობისა, დომინანტი კოალიციები არ რჩება საწინააღმდეგო აზრის გარეშე ! როგორც ჩანს ეს მხოლოდ დროის საკითხია, სანამ სხვა ჯგუფები და ინდივიდები გაერთიანდებიან და იმოქმედებენ ! მაგრამ სანამ ეს დრო გავა , სოციალური ზეწოლა სულ უფრო და უფრო იზრდება სკოლებზე. უფრო მეტიც, ორგანიზაციული ქცევის წესს განსაზღვრავს არა იმდენად საქმიანობის შედეგების გაუმჯობესების რაციონალური მოთხოვნები, არამედ სწორედ ეს “სოც ზეწოლა”, რომელიც კონკრეტული წესების იმპლემენტაციით შემოიფარგლება. მაშასადამე სკოლები ასახავენ იმ ნორმებს, ღირებულებებსა და იდეოლოგიებს, რომლებიც ინსტიტუციონალიზებულია საზოგადოებაში. სკოლები ემორჩილებიან ამ წესებს და ნორმებს იმისთვის, რომ მოიპოვონ ლეგიტიმურობა  – ანუ კულტურული მხარდაჭერა ორგანიზაციისთვის .  სხვა სიტყვებით რომ ვთარგმნო, ასეთი მორჩილება ხელს უწყობს სკოლის გრძელვადიან გადარჩენას. ეს თეზისი განსაკუთრებით შემიძლია განვაზოგადო,საჯარო სკოლის მასწავლებლებზე, რადგან მათ არ აქვთ შესაბამისი ტექნოლოგიები არ მუშაობენ კონკურენტულ ბაზარზე და განსაკუთრებით მარტივად ითვისებენ ინსტიტუციონალიზებულ ელემენტებს და ემორჩილებიან ამ გარემოს !
სკოლის მიერ გაწეული მომსახურების პირველადი ბენეფიციარები არიან პოლიტიკური სუბიექტები. (მათ შორის ეკლესია ) .!.