დღემდე პოპულარული იყო ეროვნული, ნაციონალური განათლების სისტემები და პროგრამები, მაგრამ გლობალიზაციის როლის უგულებელყოფამ მიგვიყვანა იქამდე, რომ დღეს ჩვენ უკვე ვეღარ ვაკმაყოფილებთ საერთაშორისო სტანდარტების მოთხოვნილებებს. ეროვნული განათლების პროგრამები უნდა მოდიფიცირდეს საერთაშორი განათლების პროგრამებად, ამ მარათონში სხვანაირად პროგრესს ვერ მივაღწევთ. დღეს ჩვენ თუ მაქსიმალურად არ გამოვიყენებთ თანამედროვე საინფორმაციო და საკომუნიკაციო საშუალებებს, ჩვენი აკადემიური პერსონალი დროთა განმავლობაში დაკარგავს მობილურობას. მათ ორიენტაცია უნდა გაიკვლიონ საერთაშორისო ასპარეზზე და არა მხოლოდ ლოკალურ მასშტაბებზე. კითხვა თუ რამდენად შეუძლია დღეს გერმანიას, ამ საერთაშორი ასპარეზზე კონკურენციის გაწევა დამოკიდებული გახდა იმაზე თუ, რამდენად არის შესაბამისი ჩვენი ფედერალური ოლქების ეროვნული სისტემები საერთაშორიო სტანდართებთან. თანამედროვე სიმულაციური მეთოდოლოგიების ფონზე განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ცოდნის, იდეების, შეხედულებების გაცვლას გლობალური გამოცდილების გათვალისწინებით. დღეს გვიყენებენ ასეთ მოთხოვნას, რომ დროის მოკლე პერიოდში ვაწარმოოთ დიდი რაოდენობის ცოდნა, ეს ძნელია მაგრამ არა შეუძლებელი, ამაში უნდა დავიხმაროთ თანამედროვე ტექნოლოგიები. მხარდაჭერას ვისგანაც ვითხოვთ ეს არის პოლიტიკის დამგეგმავების სწორი ორიენტირები და რაც მთავარია გრძელვადიან პერიოდზე გათვლილი ინტერვენციები. რაც ამ პროცესს აფერხებს ეს არის მოკლევადიანი საფინანსო პოლიტიკა და მოკლე ვადიანი სტრატეგიული გეგმები. დღეს უნდა დავგეგმოთ თუ რა საჭიროებები დაგვიდგება 10 წლის შემდეგ. ჩვენ იმასაც ვითვალისწინებთ, რომ სამეცნიერო და ტექნოლოგიური პროგრესი, მოიცავს რთულ და კომლექსური პრობლემების მოგვარებას. ამ პრობლემების მოგვარებაში, საკვანძო როლს თამაშობს საზოგადოებრივი ქვესისტემების აქტიური ინტერესი და მოლოდინები, არ უნდა შევიქმნათ იმის ილუზია, რომ რეფორმების განხორციელების შემდეგ თუკი არადამაკმაყოფილებელი შედეგები მივიღეთ, პასუხისმგებლები ვიქნებით მხოლოდ სამეცნიერო, აკადემიური წრის ელექტორატთან, არამედ ყველასთა, საზოგადოების ყველა ქვესისტემასთან. უაღესად რთული და ამავე დროს საპასუხისმგებლოა, როცა დამკვეთი არის „დიდი საზოგადოებრივი ოჯახი“, აი სწორედ ამიტომ ვარიდებთ ხოლმე თავს, მათ ჩართვას ამ პროცესებში. ხარისხი, რომლის მიღებასაც ითხოვს საზოგადეობა არის რადიკალურად დაუბალანსებელი და ხშირად ურთიერთსაწინააღმდეგოც, ამიტომ მაქსიმალურად უნდა ვეცადოთ რომ მოვუსმინოთ და ყველა კითხვაზე არგუმენტირებული მსჯელობა წარვმართოთ. განათლების სისტემა მაქსიმალურად უნდა რეაგირებდეს საზოგადოების მოთხოვნებზე – პირველ რიგში სწორად უნდა მოხდეს პრობლემების წარმოჩინება/აქტუალიზება, და შემდეგ მათი ანალიტიკური განხილვა. აუცილებელია შევძლოთ პრობლემის გადაჭრის გზის ძიება, რა თქმა უნდა თუ ეს საკითხი საბოლოო ჯამში პრობლემად იქნა მიჩნეული.
საგანმანათლებლო პოლიტიკის პრიორიტეტები მთავარი მიზნის მიღწევის დროს უნდა იყოს, მდგრადი, ინტერნაციონალური, მომავალზე გათვლილი სტრატეგიული გეგმის ფორმირება, რომელიც დაფუძნებული იქნება თავისუფალ, უსაფრთხო, მზარდ დაფინასებაზე. …
სკოლა არის საზოგადოებრივი დანიშნულების ადგილი, სადაც წარმოდგენილია ფართო სამეცნიერო დისციპლინარული სპექტრი და ამავდროულად კულტურული მრავალფეროვნება. სკოლის განვითარება პირდაპირ კავშირშია საზოგადოების განვითარებასთან. ძლიერი სკოლა არის საზოგადოების სიცოცხლის უნარიანობის მნიშვნელოვანი დეტერმინანტი. ძლიერი სკოლის ფუნქციონირება დამოკიდებულია : მდგრად დაფინანსებაზე, პლურალისტულ პარამეტრებზე, დიფერენცირებულ სტრატეგიებზე, ცოდნის პრაქტიკაში ტრანსფერზე და თანამედროვე ინფრასტრუქტურაზე. სკოლის სამართლებრივ ფუნქციონირებაზე პასუხისმგებელი უნდა იყოს როგორც სახელმწიფო მმართველობა ასევე ადგილობრივი თვიმმართველობები. სამართლებრივად გამართული ჩარჩოს ჩამოყალიბება განსაკუთრებულ როლს თამაშობს სკოლის საქმიანობების ლეგიტიმურობაში. ჩვენი ფედერალური ოლქი სრულიად განსხვავდება იმ დანარჩენი 15 ფედერალური ოლქისგან, ამით იმის თქმა გვინდა, რომ განათლების პოლიტიკა, რომელიც შეიმუშავა ჩვენმა განათლების საბჭომ სრულიად განსხვავებულია ცენტრალური სტანდარტებისგან, ამიტომ ჩვენ „მხოლოდ მხარდაჭერას“ ვითხოვთ ცენტრისგან და არა უშუალო მონაწილეობას. ჩვენი მიზანია, რომ ეს ქმედებები სახელმწიფო მმართველობამ მიიჩნიოს ლეგიტიმურად. უნდა ვაღიაროთ, რომ საერთო საკანონმდებლო საკონსტიტუციო ჩარჩო ხშირ შემთხვევაში საფრთხეს უქმნის სკოლას, ამიტომ მთავარი როლი ამ თამაშში უნდა მივაკუთვნოთ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს. მნიშვნელოვანია ლოკალური კონტექსტის შესაბამისობა საერთაშორისო სტანდარტებთან და არა ქვეყნის ცენტრალურ სტანდარტებთან.
სამოქმედო სტრატეგია
- საზოგადოებრივი მომგებიანობა და პროდუქტიულობა დამოკიდებულია კოლაბორაციულ თანამშრომლობაზე, შემოქმდებითობაზე, მოტივაციაზე და მაღალი კვალიფიკაციის მქონე პერსონალზე. პროფესიონალი აკადემიური კადრის გარეშე ამის მიღწევა წარმოუდგენელია. პირველი და უცილობო მოთხოვნა არის სწორედ კადრის ხარისხობრივი კომპეტენცია. სკოლებმა მოსწავლეებს უნდა დაუწესონ ზღვარი, რომელიც მათგან მოითხოვს მაღალი სტანდარტების, საერთაშორისო სტანდარტების დაკმაყოფილებას. დღეს კი სასკოლო მოთხოვნები არის მცირე და ორიენტირებულია მსწავლელის საშუალო განვითარებაზე, ეს აღარ არის საკმარისი.
- განათლების სისტემა ღია უნდა იყოს ყველა საზოგადოებრივი ფენისთვის და ყველა ასაკობრივი ჯგუფისთვის, შეზღუდვების გარეშე. ჩვენ მივიღებთ 50 წლის ადამიანებს სკოლებში, რადგან ეს უფრო მეტად სიცოცხლისუნარიანს გახდის ჩვენს საზოგადოებას. ვფიქრობთ, ეს ინიციატივა დიდად წაადგება გერმანულ ერს.
- სკოლებმა მაქსიმალურად უნდა მოახდინონ რეაგირება მსწავლელების ჰეტეროგენულ, განსხვავებულ მოთხოვნებზე. ეს აუცილებელი ვალდებულებაა. მოსწავლეების მრავალფეროვნება და მათი განსხვავებული შესაძლებლობები, მათი განსხვავებული მიზნები და მათი განსხვავებული გამოცდილებები მხედველობაში უნდა მივიღოთ, ისე დავგეგმოთ სასწავლო პროექტები. ამის ფონზე ჩვენ უკვე მოგვიწევს უფრო გავაუმჯობესოთ სკოლამდელი მოსამზადებელი კურსები და დაწყებითი საფეხურების სასწავლო პროგრამები. ეს ყოველივე კი დადებითად იმოქმედებს მომავალში ახალგაზრდებზე, რომ მათ სწორად დაგეგმონ საკუთარი კარიერა. მიზანი არის ის, რომ სკოლას დღეს უნდა შეეძლოს მოსწავლისთვის, მრავალფეროვანი მენიუს შესთავაზება.
- სასწავლო მოთხოვნების მაჩვენებლები უნდა გაიზარდოს. ჩვენ უნდა დავაწესოთ ის მაქსიმალური მოთხოვნა, რომელიც თავისთავად მოსწავლეს დაეხმარება ხარისხის მიღწევაში.
- ჩვენ მაშინ მივხვდით, რომ ხარისხიან განათლებას ვერ ვაწარმოებდით, როცა 2011 წელს 60 წარმატებული კურსდამთავრებულიდან მხოლოდ 1 გახდა პროფესორი, ეს კოლაფსი იყო. ვფიქრობთ ეს ჩვენი ცუდი მუშაობის ბრალია, ვერ შევთავაზეთ ამ სტუდენტებს სწორი სტრატეგიები, არ გვყავდა საკმარისად პროფესიონალი აკადემიური კადრი და არ შეგვიქმნია მათთვის შესაბამისი სასწავლო გარემო. ეს ჩვენი დანაშაულია.
- განსაკუთრებული წვლილი სწავლის ხარისხის გაუმჯობესებაში შეაქვს სამეცნიერო პროფესიულ კვლევებს, პრაქტიკულ ემპირიულ კვლევებს, რომელშიც მსწავლელი უშუალოდ არის ჩართული და უშუალოდ წარმართავს პროცესს, ვერც ერთი სხვა რესურსი ისე ვერ უზრუნველყოფს ხარისხის პროგრესს, როგორც სამეცნიერო პროფესიული კვლევები. მაქსიმალური კომფორტული პირობები უნდა შეიქმნას ამისთვის, მონაწილეობა უნდა მიიღოს არასამთავრობო საგანმანათლებლო ორგანოებმა, საზოგადოების როლი ასევე დიდად მნიშვნელოვანია !
„შტიხ პუნქტი“ – ანუ მიღწევა
გერმანული განათლების სისტემის მთავარი პრიორიტეტი სულ იყო და არის პროფესიული მიმართულებები. ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე დინამიურად განვითარებადი სექტორი. მრავალფეროვანი შესაძლებლობები მეტ შენატანს გულისხმობს, ქვეყნის განვითარების თვალსაზრისით. დუალური განათლების სექტორს მნიშვნელოვანი კონტრიბუცუა შეაქვს საერთო მოგებაში.
გერმანული განათლების სისტემის მაღალ საეთაშორისო მიმზიდველობას გარდა დუალური სპექტრისა განაპირობებს შემდეგი ფაქტორები : მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხიდან ჩამოსულ სტუდენტებს მაქსიმალური შესაძლებლობა აქვთ აწარმოონ მათთვის საინტერესო და პროფესიული ემპირიული კვლევები, ამ სტუდენტების დაფინანსება შედის ყველას ინტერესში; უცხოელ სტუდენტებს ექმნებათ პერსპექტივა წარმატებულობის შემთხვევაში, დასაქმდნენ ადგილობრივ ბაზარზე. იმისთვის, რომ საერთაშორი მიმზიდველობა უფრო მაღალ რანგში განიხილებოდეს, ყველა სკოლას გვინდა მივცეთ რეკომენდაცია, რომ მსწავლელებს მაქსიმალური კომფორტი შეუქმნან მიზნის მისაღწევად. სკოლებს უნდა შეეძლოთ მრავალფეროვანი რესურსების შეთავაზება უცხო ქვეყნიდან ჩამოსული სტუდენტებისთვის.
ღონისძიებები, რომლებიც მიმართულია სკოლების ხარისხობრივ და რაოდენობრივ გაუმჯობესებაზე გულისხობს შემდეგს, რომ საზოგადოების დივერსიფიცირებულ, განსხვავებულ მოთხოვნებს მაქსიმალურად შევუსაბამოთ სასწავლო პროფილები. ჩვენ ძალიან ვცდილობთ, რომ საუნივერსიტეტო და სასკოლო განათლების პროგრამები მკვეთრად არ იყოს ერთმანეთისგან დაცილებული, თუმცა ეს არ გულისხმობს იმას, რომ ეს პროგრამები ხარისხობრივად და სიღრმისეულად განსხვავებული არ იქნება. ამით იქმნება ერთგვარი სპირალური კურიკულუმი, რომელიც გულისხმობს სწავლის გრძელვადიან და შეიძლება ითქვას დაუსრულებელ პროცესს.
გერმანული სკოლების და უნივერსიტეტების უმაღლესი მოთხოვნა ის არის, რომ მათ ჰქონდეთ არა მხოლოდ ეროვნულ-ნაციონალური სასწავლო პოლიტიკის რეპუტაცია, არამედ ინტერნაციონალური განათლების რეპუტაცია. ასეთი სასწავლო ფორმატი ითვალისწინებს საერთაშორისო სამეცნიერო კვლევით პრიორიტეტებს. სკოლის საბაზისო საფეხურიდანვე უნდა დაიგეგმოს გლობალური განათლების ინდიკატორები. ეს იქნება მომავალში წარმატების მიღწევის ერთ-ერთი უმთავრესი ინდიკატორი. ამ მხრივ სასწავლო სტრატეგია არის შემდეგი, რომ სასწავლო გარემო აღარ იქნება ფოკუსირებული მხოლოდ „ნიჭიერი თავების“ სრულყოფისკენ, არამედ ყველა ინდივიდს მიეცემა შესაძლებლობა თავისი როლი იპოვოს შრომის ბაზარზე. განათლების საბჭო სკოლებს ურჩევს, რომ შექმნან მოსწავლეების თვითშეფასების ისეთი რუბრიკები, გეგმები, რომლებიც მათ შეაფასებს თავიანთი დასახული მიზნების პარალელურად და არა ე.წ „ ნიჭიერი თავის “ დასახული მიზნების მიმართებაში, ეს იქნება დიდი შეცდომა, რადგან ყველა ინდივიდი საზღვრავს თავის მიზანს და შესაბამისად ამ მიზნის მისაღწევ ხარისხს. ეს რა თქმა უნდა არ გულისხმობს იმ ზოგადი სტანდარტების ვერ გადალახვას, რასაც სკოლები უყენებენ მოსწავლეებს.
განათლების საბჭო სახელმწიფოს და ადგილობრივ ფედერალურ ოლქებს ურჩევს, რომ სკოლის შესაძლებლობები გახდეს უფრო მრავალფეროვანი, იმ თვალსაზრისით, რომ სკოლის სასკოლო პროგრამები უმეტესწილად ორიენტირდეს პრაქტიკული კვლევების ორგანიზებაზე, უნდა გავიდეთ გარეთ, ქვეყნის საზღვრებს გარეთაც.
სკოლასთან შედარებით უნივერსიტეტებს უკეთესად გამოსდით ხარისხის უზრუნველყოფა, მათ შედარებით უკეთ შეუძლიად მულტიდისციპლინარული პროგრამების შეთავაზება მსწავლელებისთვის ვიდრე სკოლებს, ეს ფაქტია.
პროფესია
გამორჩეული კვალიფიციური მეცნიერი და განათლების ადმინისტრატორი არის წარმატებული განათლების სისტემის ქვაკუთხედი. დღეს რა თქმა უნდა უკეთესი პირობები და რესურსებია სხვადასხვა სფეროების განსავითარებლად. არსებობს 2 საუკეთესო გზა განათლების სისტემის განვითარებისთვის: 1) საკუთარი სისტემის სამომავლო პროგნოზების განხილვა; 2) პერსონალის რეკრუტირება, საერთოშიროსო გამოცდილების გაზიარება. შეხედეთ ჩვენს სკოლებს, არცერთი უცხოელი მასწავლებელი არ გვყავდა რამოდენიმე წლის წინ, ახლა ეს ციფრი გაცილებით მაღალია და გაცილებით მეტ სარგებელსაც გვაძლევს. მიუხედავად ამისა ეს მაჩვენებლები არ არის დღეს საკმარისი, ჩვენს ფედერალურ მიწაზე სკოლების აკადემიური პერსონალის მხოლოდ 10 % შეადგენს უცხოელი მასწავლებლები, განათლების საბჭოებში კი მათი პროცენტი არის მხოლოდ 6 %. ამ ადამიანების ძალისხმევა და გავლენა მნიშვნელოვანია სისტემის განსავითარებლად. რა თქმა უნდა განსაკუთრებული მხარდაჭერა ამ მიმართულებით გვჭირდება სახელმწიფოსგან, ეს სტრატეგია უნდა იქცეს განათლების პოლიტიკის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს მოთხოვნად, რადგან ძნელია განვითარება საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარების გარეშე. უნდა გავაუმჯობესოთ ახალგაზრდა უცხოელი მეცნიერების წახალისების პროგრამა, ფედერალური ოლქების დონეზე. მათ უნდა დავუსახოთ მიმზიდველი კარიერული განვითარების გზა და მივცეთ თავიანთი თავის მაქსიმალური რეალიზების საშუალება !
განათლების საბჭო ორიენტირებული უნდა იყოს დივერსიფირებულ პერსონალურ განვითარებაზე, რომელიც ინდივიდებისგან მოითხოვს პერსონიფიცირებულ ხარისხს განსხვავებული სფეროების მიხედვით.
სკოლის პრობლემა / შვერპუნქტი
დღეს სკოლას ბევრი პრობლემა აქვს :
1)სკოლის სწავლება დაცილებულია კვლევა-ძიებას.
2)სკოლებს არ აქვთ შესაბამისი ავტონომია.
3)დაფინანსება შეზღუდულია.
სამწუხაროდ განათლების სისტემა ვითარდება ცალმხრივად. უნდა განვიხილოთ სტრატეგიები, რომელიც გააძლიერებს სამეცნიერო სტრუქტურას :
- ყველა სკოლა არ უნდა აკმაყოფილებდეს მსგავს მოთხოვნებს, ფუნქციურ დიფერენციაციას შეუძლია სკოლებში შექმნას ისეთი გარემო, რომელიც უფრო მეტად იქნება მობილური და ეფექტიანი. განათლების საბჭო მხარს უჭერს იმ პოლიტიკას, რომელიც გულისხმობს, რომ სკოლებმა უნდა შექმნან ინდივიდუალური განვითარების გეგმები.
- სკოლებმა უნდა მოგვაწოდონ სრულიად განსხვავებული პროდუქტი და არა ერთმნიშვნელოვნად მსგავსი, გვჭირდება განსხვავებული შესაძლებლობები, განსხვავებული რესურსები.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ განათლების საბჭო ემხრობა მრავალპროფილურ დივერსიფიცირებულ განათლების პოლიტიკას. ეს პროცესი იქნება ხანგრძლივი და დროში გაწელვადი. წარმატებას მივაღწევთ მხოლოდ იმ შემთხვევაში თუ, სკოლები თავიანთ სტრატეგიულ გეგმას შეიმუშავებენ თავიანთი საჭიროებიდან გამომდინარე, ამისთვის მნიშვნელოვანია :
- სკოლის ადმინისტრაცია უნდა დაკომპლექტეს ეფექტური და პროფესიონალი აკადემიური კადრით; სკოლის სტრატეგიული გეგმა ისე უნდა ფორმულირდეს, რომ ითვალისწინებდეს თითოეული მსწავლელის და მომსახურე პერსონალის ინდივიდუალურ საჭიროებებს.
- სკოლებმა უნდა შეიმუშავონ შესაბამისი სამართლებრივი და ფინანსური ჩარჩო.
- სკოლებს გარდა ამისა სჭირდებათ რელევანტური ტექნოლოგიური ინსტრუმენტები ამ რთული სტრუქტურის პრაქტიკაში განსახორციელებლად. ეს არის ის 3 ძირითადი და მნიშვნელოვანი „შვერპუნქტი“,(რთული მხარე) რომლის განვითარება ხელს უწყობს სკოლის მდგრად ფუნქციონირებას.
თავისუფალი ოთახის პრაქტიკა
სკოლის სამართლებრივი ჩარჩოს გამართული დიზაინი ხელს უწყობს ანგარიშვალდებულებების სწორად გადანაწილებას. სკოლებში მაღალი ხარისხის ავტონომია განსაზღვრავს ძირითადი სამიზნე კორიდორის გამჭვირვალობას. სკოლა ასევე პასუხისმგებელია, რომ დაარეგულიროს პირადი სამართლებრივი აქტები, ინდივიდუალურად თითოეული თანამშრომლის დონეზე. განათლების სამინისტორებმა უნდა შექმნან „თავისუფალი ოთახის“ პრაქტიკა საკანონმდებლო თვალსაზრისით, ეს გულისხმობს იმას, რომ სკოლის მხრიდან წამოსული ინიციატივა სამართლებრივი ჩარჩოს მოდიფიკაციის კუთხით უნდა განიხილებოდეს და საჭიროების შემთხვევაში დაკმაყოფილდეს.
განათლების საბჭოს ინიციატივა არის, რომ შეიქმნას აკადემიური თავისუფლების აქტი, რაც აკადემიურ პერსონალს საშუალებას მისცემს იმოქმედონ მაქსიმალური ავტონომიით და მოქნილობით. ეს ნიშანავს იმას, რომ ჩვენ შევიმუშავებთ მოქნილ სამართლებრივ ჩარჩოს, რომელიც მაქსიმალურად გაითვალისწინებს აკადემიური პერსონალის მოთხოვნილებებს..
სკოლების დაფინანსების კუთხით, მხარს ვუჭერთ ორ ძირითად მიმართულებას :
- მთავარი, გრძელვადიანი, უსაფრთხო სახელმწიფო დაფინასება, რომელიც უზრუნველყოფს ძირითადი საორიენტაციო საკითხების მოგვარებას.
- დამატებითი ეკონომიკური შემოსავალი, რომელიც უზრუნველყოფს სკოლის დიფერენცირეფულ პროფილური პოლიტიკის განხორციელებას. (ეს ავტონომიური დაფინანსებაა).
სკოლების თავისუფლება შეიძლება ითქვას, რომ გარკვეულწილად შეზღუდულია, რადგან მათი დაფინანსება თითქოს სულ კონსტანტაა და არასდროს არ იმატებს. სკოლის ბიუჯეტი სულ რაღაც მსგავს ციფრებს აჩვენებს. სკოლისთვის დამატებითი ეკონომიკური შემოსავალი მნიშვნელოვანი ელემენტია, რომელიც კვლევების მიხედვით საგრძნობლად მოქმედებს განათლების ხარისხზე.
განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს საკვლევ ინფრასტრუქტურის მოწყობას სკოლის ბაზაზე, ყველა სკოლა უნდა აღიჭურვოს შესაბამისი თანამედროვე ინფრასტრუქტურით, რომელიც გაუადვილებთ მოსწავლეებს სამეცნიერო კვლევების ჩატარებას. ამისთვის რა თქმა უნდა ისევ და ისევ აუცილებელია დამატებითი ეკონომიკური შემოსავალი.
ძირეულად მნიშვნელოვანია, რომ სკოლებში წავახალისოთ კვლევითი გარემო, სკოლებში უნდა ჩამოყალიბდეს კვლევის სასწავლო ინტერკულტურული ჯგუფები, რომელიც დაფინანსდება როგორც სახელმწიფოსგან ისე ადგილობრივი ფედერალური მთავრობისგან, ასეევ სკოლისგან.. მნიშვნელოვანია, რომ სამივე სახის დაფინანსება მაქსიმალურად ეფექტურად გამოვიყენოთ.
სკოლის განვითარების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პერსპექტივა არის ის, რომ კურსდამთავრებულს ბოლოს უნდა ჰქონდეს დახვეწილი სამეცნიერო პორტფოლიო, რომლითაც შეფასდება მისი ცოდნის კვალიფიკაცია და მიენიჭება შესაბამისი ხარისხი. უნდა შეიქმნას თანამშრომლობითი კონკურენტუნარიანი კვლევითი გარემო, რომელიც გაიზიარებს საერთაშორისო გამოცდილებას..
არასამთავრობო ოთახი
განათლების სისტემის რესტრუქტურიზაცია წარმატებას ვერ მიაღწევს არასამთავრობო საგანმანათლებლო „ოთახის“ სფეროს აქტიური მონაწილეობის გარეშე. მათი ჩართვა პროცესებში სწავლა-სწავლების მიმდინარეობას ხდის მრავალფეროვანს და აქტიურს. ეს სფერო რომელიც არ არის დამოკიდებული სამთავრობო უწყებებზე, ერთ-ერთი მძლავრი იარაღია დიფერენცირებული პროფილური სწავლების მხარდასაჭერად. დღეს განათლება უფრო მეტად უნდა იყოს ორიენტირებული სამეცნიერო კვლევით საქმიანობებზე და არა მხოლოდ დიდაქტიკურ სწავლებაზე.
რაც შეეხება ხარისხის უზრუნველყოფის ელემენტებს, ეს არის მნიშვნელოვანი ფაქტორი რომელიც რეგულირდება როგორც მთავრობის, ადგილობრივი ფედერალური ოლქის, ასევე არასამთავრობო სექტორის მიერ. მონიტორინგის თითოეული ინსტრუმენტი ვალიდური უნდა იყოს იმ საკითხთან მიმართებაში რასაც უწევს კონტროლს. სამეთვალყურეო საბჭოს ცენტრალური ხედვა ეფუძნება იმ მიმართულებას, რომ ხარისხის უზრუნველყოფა უნდა მოხდეს გაზომვადი დეტერმინანტებით, არაერთი ინსტრუმენტის მიერ. ერთი სისტემა არ უნდა იყოს პასუხისმგებელი ხარისხზე, არამედ აქტიური როლი უნდა ითამაშოს არასამთავრობო საგანმანათლებლო ორგანიზაციებმა. უნდა შეიქმნას სპეციალური მონიტორინგის საბჭოები, რომლებიც პასუხისმგებელნი იქნებიან მხოლოდ ერთი კონკრეტული მიმართულების ხარისხზე და არა მთელ სისტემაზე.
განათლების პოლიტიკის შემუშავების დროს, მნიშვნელოვანი ყურადღება ეთმობა არასამთავრობო კოოპერატივების შექმნას, რადგან ეს კოოპერატივები სისტემას სთავაზობენ განსხვავებულ და მრავალფეროვან სამოქმედო ინსტრუმენტებს. აღნიშნული პოლიტიკა გულისხმობს განათლების სისტემის ერთობლივ მართვას, ანუ ძალაუფლება ნაწილდება ჰორიზონტალურად სხვადასხვა საგანმანათლებლო ორგანიზაციებზე.
- კოოპერატივი ვალდებულია განავითაროს კონკრეტული სამეცნიერო კვლევითი ღირებულება, ორიენტირი.
- ყველა კოოპერატივი თანაბრად უნდა იყოს ჩართული და აქტიური თავიანთი მიმართულებების გათვალისწინებით, ანუ პრიორიტეტი ენიჭება ყველა მიმართულებას თანაბრად.
- კოოპერატიული მოდელი უნდა იძლეოდეს თანამშრომლობისთვის მაქსიმალურ შესაძლებლობას. ეს თანამშრომლობა გულისხმობს აქტიურ კომუნიკაციას სკოლებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს და კოოპერატივებს შორის. თვითმიზანი არის „ინტერინსტიტუციონალური“ კულტურის განვითარება.