ჩვენი თაობა (1990 + ), რომელიც არ მოსწრებია საბჭოთა კავშირს (მის დაშლას) და დღეს საქართველოში არსებულ პოლიტიკურ ელიტებს ჩაანაცვლებს, განსხვავებული კოლექტიური მეხსიერების მატარებელი იქნება. კოლექტიური მეხსიერების შეცვლა მნიშვნელოვანია, რადგან დღეს საბჭოთა კავშირის იდეოლოგიისადმი უნდობლობის პირობებშიც, აგრძელებს არსებობას ძველი სოციალური საბჭოთა ინსტიტუტები. ეს განსაკუთრებით შესამჩნევია საგანმანათლებლო სივრცეში.
ის პოლიტიკური ელიტა, რომელიც დღეს მმართველია, და არ იზიარებს საბჭოთა კავშირის იდეოლოგიას, ინსტიტუციური მეხსიერება მაინც არ აძლევს საშუალებას იმოქმედოს განსხვავებული ანტისაბჭოური იდენტობის ჩამოსაყალიბებლად. მათი ინსტიტუციური მეხსიერება მნიშვნელობას ანიჭებს წარსულს.
როგორი აბსტრაქტულიც არ უნდა იყოს აზროვნება, გახსენება ყოველთვის კონკრეტულია. ადამიანები, რომლებიც გადაწყვეტილებებს იღებენ, ან ცოდნას გადასცემენ ახალ თაობას, მათი იდეები ბოლოს მაინც ისეთ სახეს იღებს, როგორიც მეხსიერებაში არის დაშვებული, ის მაინც მიბმულია კონკრეტულ დროსთან, სივრცესთან და ჯგუფთან.
ცოდნა ერთი თაობიდან მეორეზე გადადის კულტურის და სოციალიზაციის აგენტების მეშვეობით. როგორც ვიცით კულტურას ქმნის, იდენტობის განმსაზღვრელი კომპლექსები, რომელთა რეპრეზენტირება ხდება ისეთ ფორმებში როგორიცაა: მითები, სიმღერები, ცეკვები, ტრადიციები, წმინდა ტექსტები, არქიტექტურა, ხელოვნება და ა.შ. მაგრამ მიუხედავად ამისა სხვადასხვა თაობის წარმომადგენლები მაინც სხვადასხვაგვარად აღიქვამენ ერთ მოცემულობას, ერთ ენაზე საუბრისასაც კი მათ განსხვავებული შინაგანი „დიალექტები“ აქვთ. (უნდა ჰქონდეთ). და როცა თაობების ცვლას არ მოყვება კოლექტიური (ინდივიდუალური) პარადიგმების შეცვლა, შესაბამისად სამოქმედო პრაქტიკებიც მსგავსი რჩება. (როგორც ჩვენს შემთხვევაში მოხდა, დაიშალა საბჭოთა კავშირი, მაგრამ პრაქტიკა დიდი ხნის განმავლობაში არ შეიცვალა სკოლაში).
იმისათვის, რომ კოლექტიური მეხსიერება შეიცვალოს, ანუ ხდომილებად იქცეს, ის ძველი მეხსიერება, ნაკლებად მიტანილი უნდა იქნას რაც შეიძლება მეტ ადამიანამდე. (ამ შემთხვევაში მოსწავლეებამდე).